Beiratkozás

Beiratkozás

Kedves Szülők!

Tájékoztatjuk, hogy a 2024/2025-ös nevelési évre történő óvodai jelentkezés kizárólag 2024. május 6-án 0 órától 2024. május 8-án 24 óráig lehetséges!

A megjelölt időpont előtti jelentkezések törlésre kerülnek.

Megértésüket köszönjük!

JELENTKEZÉSI LAP 2024/2025. NEVELÉSI ÉVRE

ÓVODAI KÖRZETEK UTCA SZERINT

ÓVODAI FELVÉTELI ELJÁRÁSREND 2024-2025.

HIRDETMÉNY A 2024. ÉVI ÓVODAI FELVÉTELRŐL

NYÍLT NAPOK IDŐPONTJAI

Az óvodai elhelyezés igénybevételének lehetőségei

Az óvodai felvétel, átvétel jelentkezés alapján történik. A következő nevelési évre történő felvételi jelentkezés minden év májusában, a fenntartó által meghatározott időben és rendben történik.

Az óvodai jelentkezés és az óvodai beiratkozás jogi státusza nem azonos. Óvodai beiratkozásra az igazgató felvételről szóló határozata alapján kerül sor.

A gyermek abban az évben, amelynek augusztus 31. napjáig a harmadik életévét betölti, a nevelési év kezdő napjától legalább napi négy órában óvodai foglalkozáson kötelezően vesz részt.

 

Az óvodába az a gyermek vehető fel, aki:

  • az adott naptári év augusztus 31. napjáig a harmadik életévét betöltötte,
  • életvitelszerűen az óvoda körzetében lakik,
  • a harmadik életévét a felvételétől számított fél éven belül betölti (2,5 éves, nem óvodakötelezett), feltéve, hogy minden, a kerületben lakóhellyel, ennek hiányában életvitelszerű tartózkodási hellyel rendelkező hároméves és annál idősebb gyermek óvodai kérelme teljesített, és az óvoda még rendelkezik szabad óvodai férőhellyel,
  • akit a Szakértői Bizottság diagnosztizált és integrált fejlesztését javasolja amellett, hogy az óvoda, alapító okirata szerint az adott SNI terület ellátható, ennek hiányában jegyzői engedéllyel/hozzájárulással látható el a gyermek.

 

Életvitelszerű tartózkodási hely fogalma

20/2012. (VIII. 31.) EMMI rendelet 20. § (9) értelmében a Köznev.tv. 49. § (3) bekezdése alkalmazásában életvitelszerű ott lakásnak minősül, ha a gyermek a kötelező felvételt biztosító óvoda körzetében található ingatlant otthonául használja és az ilyen ingatlan a polgárok személyi adatainak és lakcímének nyilvántartásában a gyermek lakóhelyeként vagy tartózkodási helyeként az óvodai beiratkozás első határnapját megelőző három hónapnál régebb óta szerepel. Ha ez nem teljesül, vagy ha bármely körülmény alapján arra lehet következtetni, hogy a gyermek a nyilvántartásban szereplő lakhelyén vagy tartózkodási helyén nem életvitelszerűen lakik, úgy az igazgató a 20/2012. (VIII. 31.) EMMI rendelet 20. § (9) bekezdése szerint jogosult felszólítani az óvodába jelentkező gyermek szülőjét, hogy az életvitelszerű körzetben lakás tényét akként igazolja, hogy a felszólítás kézhez vételétől számított 15 napon belül bemutatja a területileg illetékes védőnőtől származó, a védőnői ellátás igénybevételét igazoló nyilatkozatot. Amennyiben a szülő az életvitelszerű tartózkodási hely igazolását elmulasztja, akkor a 20/2012. (VIII. 31.) EMMI rendelet 20. § (10) bekezdése alapján az óvodai felvétel megtagadható.

 

Az óvodai jelentkezés eljárásrendje

Az óvodai jogviszonnyal korábban még nem rendelkező gyermekek számára az aktuális nevelési évre történő beiratkozásra a fenntartó által a nevelési-oktatási intézmények működéséről és a köznevelési intézmények névhasználatáról 20/2012. (VIII.31.) EMMI rendelet (továbbiakban: Műkr.) 20. § (1) bekezdésben szabályozott időszakban április 20-a és május 20-a között kerül sor.

  • legalább az egyik szülő lakcímének meg kell egyeznie a gyermek lakcímével,
  • nem zuglói lakcím esetében a szülő munkahelye által kiállított, az adott óvoda körzetébe tartozó munkahely-igazolás másolata,
  • bejelentett lakcímmel nem rendelkező bérleti jogviszony (albérlet, lakásbérlet, szívességi lakáshasználat) esetében az életvitelszerű ott lakást bizonyító védőnői igazolás másolata,
  • külföldi állampolgárság esetében a Magyarországon való jogszerű tartózkodást alátámasztó dokumentum megnevezése, sorszáma,
  • sajátos nevelési igényű gyermek esetében a hatályos szakértő vélemény másolata,
  • az online jelentkezés során megadott adatok valóságtartalmát igazoló okiratokat, egyéb iratokat az intézmény által előre jelzett időpontban be kell mutatni.

 

Beiratkozás történhet:

I. Személyesen az első helyen választott tagóvodában a Hirdetményben megjelölt beiratkozás időszakában 2024. május 6-tól május 8-ig a tagóvoda által meghatározott időpontban.

Benyújtandó dokumentum:

  • hiánytalanul kitöltött, mindkét szülő által aláírt jelentkezési lap (a jelentkezési lap letölthető a Zuglói Egyesített Óvoda honlapjáról https://zeo14.hu ill. a www.zuglo.hu/ovodak honlapról). illetve papír alapon elérhető a tagóvodákban.

Bemutatandó dokumentumok:

  • a szülő és gyermek személyi igazolványa és érvényes lakcímkártyája (Legalább az egyik szülő lakcímének meg kell egyeznie a gyermek lakcímével.) Amennyiben a gyermeknek nincs személyi igazolványa, úgy a születési anyakönyvi kivonatot szükséges bemutatni,
  • nem zuglói lakcím esetében a szülő munkahelye által kiállított, az adott óvoda körzetébe tartozó munkahely-igazolás,
  • bejelentett lakcímmel nem rendelkező bérleti jogviszony (albérlet, lakásbérlet, szívességi lakáshasználat) esetében az életvitelszerű ott lakást bizonyító védőnői igazolás,
  • külföldi állampolgárság esetében a Magyarországon való jogszerű tartózkodást alátámasztó dokumentum,
  • sajátos nevelési igényű gyermek esetében a hatályos szakértő vélemény.

II. Online óvodai jelentkezéssel a Zuglói Egyesített Óvoda honlapján www.zeo14.hu megtalálható jelentkezési űrlap kitöltésével 2024. május 6-án 0 órától 2024. május 8-án 24 óráig.

Az alább felsorolt dokumentumokat a beiratkozáskor a tagóvoda által előre jelzett időpontban szükséges bemutatni:

- a szülő és gyermek személyi igazolványát és érvényes lakcímkártyája (Legalább az egyik szülő lakcímének meg kell egyeznie a gyermek lakcímével.) Amennyiben a gyermeknek nincs személyi igazolványa, úgy a születési anyakönyvi kivonatot szükséges bemutatni.)

- nem zuglói lakcím esetében a szülő munkahelye által kiállított, az adott óvoda körzetébe tartozó munkahely-igazolás

- bejelentett lakcímmel nem rendelkező bérleti jogviszony (albérlet, lakásbérlet, szívességi lakáshasználat) esetében az életvitelszerű ott lakást bizonyító védőnői igazolás

- külföldi állampolgárság esetében a Magyarországon való jogszerű tartózkodást alátámasztó dokumentum megnevezése, sorszáma

- sajátos nevelési igényű gyermek esetében a hatályos szakértő vélemény

A hatályos óvodai körzetleíró lista itt érhető el: www.zuglo.hu/ovodak valamint a www.zeo14.hu/dokumentumok oldalon.

 

Az óvodai jogviszony létrehozásának eljárásrendje nevelési év közben

A szülő gyermeke óvodai felvételét, átvételét bármikor kérheti, a gyermekek felvétele folyamatos.

A nevelési év közben az óvodai felvételi kérelmet a Zuglói Egyesített Óvoda honlapján www.zeo14.hu megtalálható jelentkezési űrlap kitöltésével lehet benyújtani. A gyermek felvételről a Zuglói Egyesített Óvoda igazgatója jogosult intézkedni, figyelembe véve a kérelemben megjelölt tagóvodát, ennek hiányában a tényleges lakóhelyet, esetleg munkahelyet.

 

A különleges bánásmódot igénylő gyermek felvételének eljárásrendje

Sajátos nevelési igényű és beilleszkedési, tanulási, magatartási nehézséggel küzdő gyermekek nevelése A Köznev. tv. 47. § (1) bekezdése szerint a sajátos nevelési igényű gyermeknek joga, hogy különleges bánásmód keretében állapotának megfelelő pedagógiai, gyógypedagógiai, konduktív pedagógiai ellátásban részesüljön attól kezdődően, hogy igényjogosultságát megállapították. A különleges bánásmódnak megfelelő ellátást a szakértői bizottság szakértői véleményében foglaltak szerint kell biztosítani. A Köznev. tv. 47. § (2) bekezdés szerint „A szülő választja ki a sajátos nevelési igényű tanuló számára megfelelő ellátást nyújtó nevelési-oktatási intézményt az illetékes szakértői bizottság szakértői véleménye alapján, a szülő és a gyermek igényeinek és lehetőségeinek figyelembevételével.”** A Köznev. tv. 47. § (3) bekezdés szerint a sajátos nevelési igényű gyermek óvodai nevelése, az e célra létrehozott gyógypedagógiai nevelési-oktatási intézményben, konduktív pedagógiai intézményben, óvodai csoportban, vagy a többi gyermekkel, tanulóval részben vagy egészben együtt, azonos óvodai csoportban történhet. (7) A kijelölt tagóvoda vezetője a megküldött szakértői vélemény vagy a tankerületi központ határozata alapján értesíti a területileg illetékes Budapest Főváros Kormányhivatala XIV. Kerületi Hivatalát, ha a gyermeket az óvodába nem íratták be.

Óvodánk alapító okirata szerint fogadja, integráltan neveli azokat a gyermekeket, akik szakértői bizottság vagy orvosi szakvélemény alapján:

  • sajátos nevelési igényű beszédfogyatékos, hallássérült, látássérült, enyhe értelmi fogyatékos, autizmus spektrum zavarral élő, egyéb pszichés fejlődési zavarral küzdő gyermek, mozgásszervi fogyatékos
  • különleges bánásmódot igénylő (de nem sajátos nevelési igényű) beilleszkedési, tanulási, magatartási nehézséggel küzdő gyermek.

Az óvodai beiratkozáskor szükséges a szakértői bizottság szakvéleményének bemutatása, annak érdekében, hogy számára a megfelelő egyéni fejlesztéshez a szakembert biztosítani tudjuk.

A felvétel feltétele, hogy a szakértői véleményben szerepeljen az integrálható állapot, és az alapító okiratnak megfelelő sajátos nevelési igény.

  • A felvétel és a csoportba illesztés előkészítése érdekében a szülővel előre egyeztetett időpontban a szülőnek és gyermekének lehetőséget biztosítunk a gyógypedagógussal való konzultációra. A megbeszélés után a gyógypedagógus véleményének kikérésével az igazgató hozza meg a döntést a gyermek felvételének és elhelyezésének ügyében.
  • A leendő csoporttársak, és az óvodai élet ismeretében fenntartjuk a lehetőséget, hogy másik - esetleg más típusú intézményt - ajánljunk a családnak, ami jobban megfelel a gyermek igényeinek, aktuális állapotának.
  • A felvételre kerülő sajátos nevelési igényű gyermek csoportba sorolása az irányelveknek megfelelően nem életkor, hanem illeszthetőség (állapot / diagnózis / egyedi igények/ óvodai adottságok) mérlegelése és optimalizálása alapján történik.
  • A felvétel elbírálásánál a csoportok, és a fejlesztést ellátó pedagógusok (óvodapedagógus/gyógypedagógus) terhelhetőségét figyelembe vesszük, hogy a megfelelő ellátást valamennyi együtt nevelt gyermeknek előírás (jogszabályi környezet / szakértői javaslat) szerint biztosíthassuk. Ezen keretek között tudjuk azon gyermekek további ellátásának és fejlesztésének megkezdését biztosítani, akik az óvodába lépést követően kapnak diagnózist, valamint azon sajátos nevelési igényű gyermekek folytatólagos ellátását, akiknek esetében a szakértői bizottság hatéves korban meghosszabbított óvodai fejlesztés mellett dönt.
  • Amennyiben a gyermek fejlődése megtorpan/súlyos vagy veszélyes viselkedési nehézségeket mutat, és ezt nem tudjuk az óvoda keretein belül pedagógiai módszerekkel legfeljebb három hónap alatt jelentősen csökkenteni, jogunk és kötelességünk a gyermek, és kortársai érdekében soron kívüli felülvizsgálatot/áthelyezést kezdeményezni. A problémák orvoslásának érdekében, rendkívül indokolt esetben a gyermeket intézményen belül másik csoportba áthelyezhetjük. A gyógypedagógus a csoportokban való munkavégzése alatt megfigyelt eltérő fejlődésmenettel kapcsolatban jelzési kötelezettségének mind a nevelőtestület, mind a szülők felé eleget tesz a gyermek kivizsgálásának megkezdése érdekében.
  • Abban a nevelési évben, amely végén (augusztus 31-ig) a sajátos nevelési igényű gyermek betölti a hatodik életévét, a jogszabályi környezetnek megfelelően szakértői felülvizsgálatra / beiskolázási vizsgálatra küldjük.

**A sajátos nevelési igényű gyermekeket fogadó tagóvodáink jegyzéke megtekinthető: www.zuglo.hu/ovodak, https://zeo14.hu/informacio/gyogypedagogusi-halozat

 

Az óvodai felvétel eljárásrendje

Az óvodai felvétel eljárásrendjét a fenntartó önkormányzat szabályozza, hirdetményben teszi közzé. A kiadott hirdetménynek megfelelően, az intézmény igazgatója gondoskodik az eljárásrend törvényes betartásáról. A szülő - az óvodai nevelésben történő részvételre jogszabály alapján kötelezett - gyermekét köteles beíratni a hirdetményben meghatározott időpontban. A szabálysértésekről, a szabálysértési eljárásról szóló 2012. évi II. törvény 247. § (1) bekezdés a) pontja értelmében az a szülő vagy törvényes képviselő, aki a szülői felügyelete vagy gyámsága alatt álló gyermeket kellő időben az óvodába nem íratja be, szabálysértést követ el.

A jelentkezési időpont előtt lehetőséget biztosítunk óvodai életünk megtekintésére nyílt nap keretében. A szülők erről honlapunkon www.zeo14.hu, valamint az önkormányzat weblapján https://www.zuglo.hu/ovodak/ tájékozódhatnak.

Az óvodai jogviszony a beíratás napján jön létre az óvoda és a nevelésre átvett gyermek (szülője, gyámja) között, amelyet a Házirend szabályoz. Az intézmény igazgatója az óvodai felvételi, átvételi kérelemnek helyt adó döntését - a beiratkozásra kiírt utolsó határnapot követő 30 napon belül - írásban, a kérelem elutasítására vonatkozó döntését határozati formában közli a szülővel.

A szülő, amennyiben az óvodai beiratkozás napján - elektronikus elérhetőségének megadásával - kéri, elektronikus úton értesítést kap arról, hogy gyermeke óvodai felvételt nyert vagy felvétele elutasításra került.

A gyermek csoportba történő beosztásáról - a szülők és az óvodapedagógusok véleményének figyelembevételével – a tagintézmény-igazgató dönt.

A gyermek - személyesen, illetve szülein keresztül - a beíratás napjától kezdve az óvodai jogviszonyon alapuló alábbi jogait gyakorolhatja:

  • Az óvoda működéséről, az óvodai csoportba történő beosztásról, az óvodai befogadásról szóló tájékoztató értekezleten való részvétel.
  • Óvodai jel választása, óvodapedagógusokkal, dajkával, pedagógiai asszisztenssel való megismerkedés.
  • Óvodai étkezés megrendelésének és befizetésének bonyolítása.

A köznevelésről szóló 2011. évi CXC. törvény (továbbiakban: Köznev.tv.) 49. § (3a) bekezdésére alapozva a gyermek az óvodai jogviszonyon alapuló alábbi jogait az első nevelési év megkezdésével, szeptember 1. napjától - nevelési év közben történő felvétel esetén a felvételi határozatban szereplő naptól kezdve - gyakorolja:

  • Jelenléti óvodai nevelésben való részvétel, az óvodába járás valós megkezdése.
  • Intézményhasználat, óvodai programokon, rendezvényeken való részvétel.
  • Szociális kedvezményekre való jogosultság.
  • Óvodai étkezés – az egyéni sajátosságok (ételallergia stb.) figyelembevételével.
  • Szükség szerinti SNI, BTMN fejlesztő nevelésben történő részvétel.
  • Logopédiai ellátás, pszichológiai tanácsadás.

A gyermek érdekében a szülőnek a jelentkezés során tájékoztatást kell adnia gyermeke egészségi állapotáról, ismert betegségeiről, az elvégzett vizsgálatokról. 

Az óvodai jelentkezések elbírálásánál a következő prioritási szempontokat érvényesítjük:

  1. harmadik életévét betöltött halmozottan hátrányos helyzetű gyermek,
  2. gyámügyi védelembe vett gyermek,
  3. sajátos nevelési igényű gyermek, ha a kijelölt óvoda egyben a kötelező felvételt biztosító óvoda is,
  4. felvételi körzetbe tartozó gyermek,
  5. életvitelszerűen az óvoda körzetében lakó gyermek,
  6. a felvételi körzetben munkahellyel rendelkező szülő gyermeke,
  7. zuglói és testvér gyermek,
  8. zuglói és testvére a közeli bölcsődébe jár,
  9. zuglói és a közeli bölcsődébe járt,
  10. zuglói lakos

 

Menedékes gyermek óvodai ellátásának eljárásrendje

A menedékes jogállású gyermek a menedékjogról szóló 2007. évi LXXX. Törvény 19. § b) pontja alapján ideiglenes védelemre jogosultnak tekintendő és az Köznev.tv. 92. § (1) bekezdése szerint óvodai ellátásra jogosult.

  • Az óvodai felvételhez a Köznev.tv. 92. § (3) (4) szerint eljárva az Ukrajnából Magyarország területére belépett személyek menedékesként való elismerése külön eljárás keretében, kérelemre indulóan történik. A kérelmet az Országos Idegenrendészeti Főigazgatóságnak kell benyújtani, amely azt menekültügyi eljárásban bírálja el.
  • A menedékes státusszal rendelkező gyermek az óvodai ellátást – a magyar állampolgárokkal azonos feltételekkel veheti igénybe – a menedékesség iránti kérelem benyújtásától kezdődően.

 

Gyermekek átvételének eljárásrendje

A szülő (másik óvodával már jogviszonyban álló) gyermeke óvodai átvételét bármikor kérheti, a gyermekek átvétele a szabad férőhelyek függvényében a nevelési évben folyamatos. Az óvodai nevelésben való részvételre kötelezett gyermek más óvodából történő átvétele esetében a tagóvoda igazgatója a döntésről értesíti az előző óvoda igazgatóját. Az értesítés történhet postai úton vagy elektronikus levél formájában. Amennyiben az óvodai felvételre a gyámhatóság kezdeményezése alapján kerül sor, a felvételről szóló értesítést számára is meg kell küldeni.

A gyermekek csoportba történő beosztásáról a szülői kérések, az óvodapedagógusi vélemények és a csoportszervezési elvek (életkor, fiú- lány arány) alapján az tagintézmény - igazgató dönt.

Az óvoda igénybevételének feltételei

A gyermek akkor veheti igénybe az óvodát:

  • ha teljesen egészséges, illetve a szakértői bizottság diagnosztizálja, és intézményi fejlesztését javasolja,
  • a térítési díj fizetési kötelezettsége, vagy ingyenesség esetén szülője minimum egy hónappal előre megrendelte az étkezést a MultiSchool5 felületén.

 

Jogorvoslati lehetőség elutasítás esetén

Fellebbezés

A Köznev. tv. 37. § (2) bekezdése alapján az óvoda döntése ellen a szülő - a közléstől, ennek hiányában a tudomására jutásától számított tizenöt napon belül - a gyermek érdekében eljárást indíthat.

A Köznev. tv. 37. § (3) bekezdés szerint a fenntartó jár el és hoz másodfokú döntést az óvodai felvétellel kapcsolatos kérelem tekintetében.

A Köznev. tv. 37. § (4) bekezdés szerint az eljárásban a települési önkormányzat által fenntartott nevelési-oktatási intézmény esetén a jegyző járhat el.

A Köznev. tv. 38. § (1) bekezdése alapján a fenntartó a 37. § (3) bekezdésben meghatározott eljárásban a kérelmet elutasíthatja, a döntést megváltoztathatja, vagy megsemmisítheti, és a nevelési-oktatási intézményt új döntés meghozatalára utasíthatja.

(3) A jogorvoslati kérelem elbírálása során a tényállás tisztázására, a határidők számítására, az igazolásra, a határozat alakjára, tartalmára és közlésére, a döntés kérelemre vagy hivatalból történő kijavítására, kicserélésére, kiegészítésére, módosítására vagy visszavonására az általános közigazgatási rendtartásról szóló törvény rendelkezéseit kell megfelelően alkalmazni.

5) A nevelési-oktatási intézmény döntése végleges, ha a 37. § (2) bekezdésében meghatározott határidőn belül nem nyújtottak be eljárást megindító kérelmet, vagy az eljárást megindító kérelem benyújtásáról lemondtak. A közlésre az általános közigazgatási rendtartásról szóló törvény rendelkezéseit kell alkalmazni.

Óvodakötelezettség alóli szülői felmentési kérelem:

A Köznev. tv. 8. § (2) kimondja, a gyermek abban az évben, amelynek augusztus 31. napjáig a harmadik életévét betölti, a nevelési év kezdő napjától legalább napi négy órában óvodai foglalkozáson vesz részt. A szülő - tárgyév április 15. napjáig benyújtott - kérelme alapján a gyermek jogos érdekét szem előtt tartva, annak az évnek az augusztus 31. napjáig, amelyben a gyermek a negyedik életévét betölti, a Kormány rendeletében kijelölt szerv (a továbbiakban: felmentést engedélyező szerv) felmentheti az óvodai foglalkozáson való részvétel alól, ha a gyermek családi körülményei, sajátos helyzete indokolja. Zuglóban az illetékes szerv: Budapest Főváros Kormányhivatala XIV. Kerületi Hivatala.

Az ügyleírás az alábbi linken érhető el:

https://www.zuglo.hu/wp-content/uploads/2015/03/K%C3%B6telez%C5%91-%C3%B3vodai-nevel%C3%A9sben-val%C3%B3-r%C3%A9szv%C3%A9tel-al%C3%B3li-felment%C3%A9sre-ir%C3%A1nyul%C3%B3-enged%C3%A9lyez%C3%A9si-elj%C3%A1r%C3%A1s.pdf

Ha az eljárásban szakértőt kell meghallgatni, csak az igazgató/tagintézmény- igazgató vagy a védőnő rendelhető ki.

A Rendelet 20. § (2c) bekezdése szerint a kötelező óvodai nevelésben való részvétel alól felmentett gyermek szülője a nevelési év közben kérheti felvételét az intézmény igazgatójánál, annak érdekében, hogy a gyermek részt vehessen az óvodai foglalkozásokon.

 

Nemzetközi rendelkezések

A napi négy órában óvodai nevelésre kötelezett gyermek szülője, ha gyermeke az óvodakötelezettségét külföldön teljesíti, köteles arról a beiratkozás idejének utolsó határnapját követő tizenöt napon belül írásban értesíteni a hivatalt. A bejelentéshez kapcsolódó részletes útmutató az Oktatási Hivatal honlapján, az alábbi linken érhető el: https://www.oktatas.hu/kozneveles/kulfoldre_tavozas_bejelentese

A napi négy órában óvodai nevelésre kötelezett, az óvodával jogviszonyban álló gyermek szülője, ha gyermeke az óvodakötelezettségét a jövőben külföldön teljesíti, előzetesen köteles értesíteni az igazgatót.

 

RÁHANGOLÓDÁST SEGÍTŐ TEVÉKENYSÉGEK

Az óvodai élettel egy új világ kezdődik a családok életében. Legfőképpen azon családoknak, ahol gyermekük nem járt bölcsődébe, így ez az első komoly közösség. A szülő sokat tehet azért, hogy ezt az időszakot megkönnyítse, fel kell készítenie a gyermekét az óvodai életre:

  • Beszélgessenek őszintén az óvodáról, kedvet csinálhatnak hozzá.
  • Ne mutassák a félelmeiket a gyermekek előtt, legyen öröm a szülőnek is, hogy gyermeke nagyobb, okosabb, és ami a legfontosabb önállóbb lesz!
  • Sosem szabad az óvodával fenyegetőzni!
  • Környezetváltozáskor a sírás természetes. Az elszakadás sok gyermek életében komoly erőpróba. Egész napra otthagyják, ráadásul rengeteg új szabályhoz kell alkalmazkodnia, többen vannak egy csoportban, kevesebb figyelem jut rá. Ehhez idő kell, legyenek türelmesek!
  • Lehet, hogy néhány nap után a gyermek tiltakozni fog és nem akar majd óvodába menni. Megértően, de határozottan nem szabad ebben vitázni, hiszen később még nehezebb lesz.
  • Nem szükséges sokáig búcsúzkodni, de mindig el kell búcsúzni a gyermektől! Gyors puszi, ölelés után nyugodtan induljanak el, bízzanak az óvodapedagógusokban!
  • A gyermekek számára kedves alvókát lehet bevinni az óvodába, ezek ölelgetésével hamarabb megnyugodhatnak.
  • Szuper, ha az édesanya nem együtt szenved a gyermekével, hanem segíti gyermekét a beilleszkedésben.
  • 3 éves korra megérik az igény, hogy a családi szoros közösségből kilépjenek és felfedezzék a világot.
  • Jusson eszünkbe, hogy minden kezdet nehéz, a felnőttek is izgulnak például új munkahelyre történő belépéskor.
  • Sokszor tapasztaljuk azt, hogy a szülőknek nehezebb beszokniuk az óvodai életbe. A gyerekeknek ez sokkal könnyebben megy.
  • Bízzanak a gyermekeikben!
  • ÓVODÁSOK AKARNAK LENNI!

Ehhez kívánunk minden családnak sok- sok erőt, türelmet és örömet!