Beiratkozás

Beiratkozás

ÓVODAI KÖRZETEK UTCA SZERINT

ÓVODAI FELVÉTELI ELJÁRÁSREND 2025-2026.

HIRDETMÉNY A 2025. ÉVI FELVÉTELRŐL

A jelentkezési időpont előtt lehetőséget biztosítunk óvodai életünk megtekintésére nyílt nap keretében. A szülők erről honlapunkon www.zeo14.hu, valamint az önkormányzat weblapján https://www.zuglo.hu/ovodak/ tájékozódhatnak.

Az óvodai jogviszony a beíratás napján jön létre az óvoda és a nevelésre átvett gyermek (szülője, gyámja) között, amelyet a Házirend szabályoz. Az intézmény igazgatója az óvodai felvételi, átvételi kérelemnek helyt adó döntését - a beiratkozásra kiírt utolsó határnapot követő 30 napon belül - írásban, a kérelem elutasítására vonatkozó döntését határozati formában közli a szülővel.

A szülő elektronikus úton kap értesítést arról, hogy gyermeke óvodai felvételt nyert.  A felvétel elutasításáról szóló határozat postai úton kerül kézbesítésre.   

A gyermek csoportba történő beosztásáról a szülői kérések, az óvodapedagógusi vélemények és a csoportszervezési elvek (életkor, fiú- lány arány) alapján az tagintézmény - igazgató dönt.

A gyermek - személyesen, illetve szülein keresztül - a beíratás napjától kezdve az óvodai jogviszonyon alapuló alábbi jogait gyakorolhatja:

  • Az óvoda működéséről, az óvodai csoportba történő beosztásról, az óvodai befogadásról szóló tájékoztató értekezleten való részvétel.
  • Óvodai jel választása, óvodapedagógusokkal, dajkával, pedagógiai asszisztenssel való megismerkedés.
  • Óvodai étkezés megrendelésének és befizetésének bonyolítása.

A köznevelésről szóló 2011. évi CXC. törvény (továbbiakban: Köznev.tv.) 49. § (3a) bekezdésére alapozva a gyermek az óvodai jogviszonyon alapuló alábbi jogait az első nevelési év megkezdésével, szeptember 1. napjától - nevelési év közben történő felvétel esetén a felvételi határozatban szereplő naptól kezdve - gyakorolja:

  • Jelenléti óvodai nevelésben való részvétel, az óvodába járás valós megkezdése.
  • Intézményhasználat, óvodai programokon, rendezvényeken való részvétel.
  • Szociális kedvezményekre való jogosultság.
  • Óvodai étkezés – az egyéni sajátosságok (ételallergia stb.) figyelembevételével.
  • Szükség szerinti SNI, BTMN fejlesztő nevelésben történő részvétel.
  • Logopédiai ellátás, pszichológiai tanácsadás.

A gyermek érdekében a szülőnek a jelentkezés során tájékoztatást kell adnia gyermeke egészségi állapotáról, ismert betegségeiről, az elvégzett vizsgálatokról. 

Menedékes gyermek óvodai ellátásának eljárásrendje

A menedékes jogállású gyermek a menedékjogról szóló 2007. évi LXXX. Törvény 19. § b) pontja alapján ideiglenes védelemre jogosultnak tekintendő és az Köznev.tv. 92. § (1) bekezdése szerint óvodai ellátásra jogosult. Az óvodai felvételhez a Köznev.tv. 92. § (3) (4) szerint eljárva az Ukrajnából Magyarország területére belépett személyek menedékesként való elismerése külön eljárás keretében, kérelemre indulóan történik. A kérelmet az Országos Idegenrendészeti Főigazgatóságnak kell benyújtani, amely azt menekültügyi eljárásban bírálja el.

  • A menedékes státusszal rendelkező gyermek az óvodai ellátást – a magyar állampolgárokkal azonos feltételekkel veheti igénybe – a menedékesség iránti kérelem benyújtásától kezdődően.

Gyermekek átvételének eljárásrendje

A szülő (másik óvodával már jogviszonyban álló) gyermeke óvodai átvételét bármikor kérheti, a gyermekek átvétele a szabad férőhelyek függvényében a nevelési évben folyamatos. Az óvodai nevelésben való részvételre kötelezett gyermek más óvodából történő átvétele esetében a tagóvoda igazgatója a döntésről értesíti az előző óvoda igazgatóját. Az értesítés történhet postai úton vagy elektronikus levél formájában. Amennyiben az óvodai felvételre a gyámhatóság kezdeményezése alapján kerül sor, a felvételről szóló értesítést számára is meg kell küldeni.

A gyermek csoportba történő beosztásáról a szülői kérések, az óvodapedagógusi vélemények és a csoportszervezési elvek (életkor, fiú- lány arány) alapján az tagintézmény - igazgató dönt.

Az óvoda igénybevételének feltételei

A gyermek akkor veheti igénybe az óvodát:

  • ha teljesen egészséges, illetve a szakértői bizottság diagnosztizálja, és intézményi fejlesztését javasolja,
  • a térítési díj fizetési kötelezettsége, vagy ingyenesség esetén szülője minimum egy hónappal előre megrendelte az étkezést a MultiSchool5 felületén.

 

A különleges bánásmódot igénylő gyermek felvételének eljárásrendje

A felvétel feltétele, hogy a szakértői véleményben szerepeljen az integrálható állapot, és az alapító okiratnak megfelelő sajátos nevelési igény.

  • A felvétel és a csoportba illesztés előkészítése érdekében a szülővel előre egyeztetett időpontban a szülőnek és gyermekének lehetőséget biztosítunk a gyógypedagógussal való konzultációra. A megbeszélés után a gyógypedagógus véleményének kikérésével az igazgató hozza meg a döntést a gyermek felvételének és elhelyezésének ügyében.
  • A leendő csoporttársak, és az óvodai élet ismeretében fenntartjuk a lehetőséget, hogy másik - esetleg más típusú intézményt - ajánljunk a családnak, ami jobban megfelel a gyermek igényeinek, aktuális állapotának.
  • A felvételre kerülő sajátos nevelési igényű gyermek csoportba sorolása az irányelveknek megfelelően nem életkor, hanem illeszthetőség (állapot / diagnózis / egyedi igények/ óvodai adottságok) mérlegelése és optimalizálása alapján történik.
  • A felvétel elbírálásánál a csoportok, és a fejlesztést ellátó pedagógusok (óvodapedagógus/gyógypedagógus) terhelhetőségét figyelembe vesszük, hogy a megfelelő ellátást valamennyi együtt nevelt gyermeknek előírás (jogszabályi környezet / szakértői javaslat) szerint biztosíthassuk. Ezen keretek között tudjuk azon gyermekek további ellátásának és fejlesztésének megkezdését biztosítani, akik az óvodába lépést követően kapnak diagnózist, valamint azon sajátos nevelési igényű gyermekek folytatólagos ellátását, akiknek esetében a szakértői bizottság hatéves korban meghosszabbított óvodai fejlesztés mellett dönt.
  • Amennyiben a gyermek fejlődése megtorpan/súlyos vagy veszélyes viselkedési nehézségeket mutat, és ezt nem tudjuk az óvoda keretein belül pedagógiai módszerekkel legfeljebb három hónap alatt jelentősen csökkenteni, jogunk és kötelességünk a gyermek, és kortársai érdekében soron kívüli felülvizsgálatot/áthelyezést kezdeményezni. A problémák orvoslásának érdekében, rendkívül indokolt esetben a gyermeket intézményen belül másik csoportba áthelyezhetjük. A gyógypedagógus a csoportokban való munkavégzése alatt megfigyelt eltérő fejlődésmenettel kapcsolatban jelzési kötelezettségének mind a nevelőtestület, mind a szülők felé eleget tesz a gyermek kivizsgálásának megkezdése érdekében.
  • Abban a nevelési évben, amely végén (augusztus 31-ig) a sajátos nevelési igényű gyermek betölti a hatodik életévét, a jogszabályi környezetnek megfelelően szakértői felülvizsgálatra / beiskolázási vizsgálatra küldjük.

A szabálysértésekről, a szabálysértési eljárásról szóló 2012. évi II. törvény 247. § (1) bekezdés a) pontja értelmében az a szülő vagy törvényes képviselő, aki a szülői felügyelete vagy gyámsága alatt álló gyermeket kellő időben az óvodába nem íratja be, szabálysértést követ el.

Óvodába készülünk! - Hasznos tippek az ovikezdés előtti néhány hétre

Óvodás leszek! - Hasznos tippek a beszoktatás idejére